Orta Yüz Germe
Endoskopik orta yüz germe ameliyatı, adından da anlaşılacağı gibi yüzün orta bölgesinin, yani alın ve ağız köşeleri arasında kalan kısmın yukarı alınmasıdır.

Yanakların çıkıntılı ve dolgun olması gençliği ve güzelliği ifade eder. Kadınların makyaj sırasında bu bölgeyi ön plana çıkaracak şekilde davranmalarının nedeni budur. Amaç orta yüzü belirgin hale getirmektir. Bu ameliyat deri gevşekliği olmayan, yanak bölgesi alt göz kapağından ayrılarak aşağı inmiş, bu nedenle göz çevresinde yorgun ifadesi olan kişilere yapılır. Amaç yanağı alt göz kapağına iterek alt göz kapağındaki yorgun, mutsuz ifadeyi ortadan kaldırmaktır. Aynada kendinize baktığınızda alt göz kapağınızda dikey yönde bir uzama ve alt göz kapağı ile yanak arasında çizgi şeklinde bir sınırlanma görüyorsanız yüzünüzdeki memnun olmadığınız durum bu olabilir. Göz kenarlarının aşağıda olması da üzgün ve yorgun ifade verir. Bu durum sadece bir alt göz kapağı problemi değildir, orta yüzün aşağıya doğru yer değiştirmesinden kaynaklanır. Bebeklere ve çocuklara baktığınızda alt göz kapağının hemen bir kaç milimetre altından yanak başlar. Güzel olarak ifade ettiğimiz yüzlerde bu özellik hep vardır, hatta yanağın yukarıda olmasından kaynaklanan yanak altı bölgede (halk arasında avurt diye bilinir) bir miktar konkav (çökük) bir alan olması kişiyi çekici kılar.

Bu ameliyatla alt göz kapağı kenarlara doğru asılır ve sonuçta daha çekici göz yapısı elde edilir. Göz kenarlarının aşağıda olduğu kişiler yorgun ve mutsuz ifadeden kurtulur.

Bu bölgeyi dolgun göstermek için yapılan yağ dolguları ve diğer dolgular zayıf, yeterli dokusu olmayan hastalarda uygulanmalıdır. Aksi takdirde zaten aşağıda olan yanak bölgesi olan bir kişinin yanak bölgesi de doldurularak kaba bir yüz elde edilir.

Doktorunuza Danışın

Her konuda sorunuzu bize iletebilirsiniz.
* işaretli alanları doldurmanız gerekir.
Orta Yüz Germe Nasıl Yapılır?
Orta yüz ameliyatı genel anestezi altında alt göz kapağının 2 mm altında yapılan kesiyle orta yüz bölgesinin yukarı alınıp dikiş ipleriyle sabitlenmesiyle yapılır. Bu işlem çok küçük kesilerden yapıldığından video kamera ile her şey görülerek gerçekleştirilir. Ameliyat genelde 1,5-2 saat sürer.
Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrası yanak bölgesinin ödemlenmemesi ve sabit kalması için yanaklarınızda cilt renginizde flasterleniz olacaktır. Bu flasterler 1 hafta sonra alınacaktır. Bu 1 hafta boyunca dinlenmeniz gerekmektedir. 7-10 gün sonra sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. 2 hafta boyunca sizi yoracak aktivitelerden uzak durmanızda fayda vardır. Yüzünüzdeki ödem 3 hafta içinde gerileyecektir. Ameliyat sonrası oluşan çekik (badem göz) göz yapısı 3-4 hafta içerisinde düzelir. Ameliyat sonrası oluşan yanak dolgunluğu ve çekik göz mutlu eder fakat yüzün tam oturması ve beklediğimiz kalıcı görüntünün oluşması 3 aydan sonra gerçekleşir.
Video Galeri