Kepçe Kulak Estetiği

Kulağın saçlı deriye olan uzaklığının fazla olması, kulak içi kıvrımlarının eksik ve yetersiz olması nedeniyle “kepçe kulak” diye tabir edilen görüntü çocukluktan itibaren oluşur.

Kepçe kulak görüntüsü çocukluk çağından itibaren kişiyi olumsuz etkileyebilir. Çocuklar maalesef acımasızdır ve kusurları çok çabuk dile getirirler. Kusurlarıyla çocukluktan itibaren alay edilen kişiler çoğu zaman bunu saklama ihtiyacı duyar. Bazen bunu ciddi bir sorun haline getirip kişilik gelişimleri olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle kepçe kulak ameliyatlarının okula başlamadan yapılması önerilir. Yetişkin çağda da kepçe kulak kişiyi olumsuz etkileyebilmekte olup kişinin saç modelinin bile hep bu duruma göre şekillenmesine neden olur.

Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi altında, yetişkinlerde lokal anesteziyle gerçekleştirilir. Ameliyat iz görülmeyecek şekilde kulak arkasında yapılan 2-3 cm’lik bir kesiden yapılır. Kulak kıkırdağındaki kıvrımlar oluşturulur. Kulak sayvanı saçlı deriye yaklaştırılır. 3 günlük bir bandaj uygulama sonrası kişi sosyal hayatına devam eder. Ameliyat sonrası 2-3 haftalık dönemde geceleri uyurken saç bandı kullanılması tavsiye edilir. Ameliyat sonrası ağrı ağızdan alınacak ağrı kesicilerle kontrol edilir.

Doktorunuza Danışın

Her konuda sorunuzu bize iletebilirsiniz.
* işaretli alanları doldurmanız gerekir.
Video Galeri