Jinekomasti
Jinekomasti (erkekte meme büyümesi ), erkeklerde meme bölgesinin kadın tipinde büyümesi durumudur. Bazı ilaçların etkisiyle ya da hormonal dengesizlik sonucu ortaya çıkabilir. Üç ana tipi vardır: Glandüler, yağlı-glandüler, basit yağlı. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu, yağlı tipte ise yağ dokusu hücreleri oluşturur. Glandüler tipte liposuction (yağ emilmesi) ve cerrahi eksizyon birlikte uygulanır. Kitle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, sadece liposuction uygulanabilir. Kitlenin aşırı büyüme yaptığı ve meme de sarkmaya neden olduğu durumlarda ise kitle ile birlikte deri fazlalığının da çıkarılması gerekebilir.

Jinekomasti, hormonal değişikliklere bağlı olarak, en sık 13-15 yaşlarındaki veya daha büyük erkeklerde görülmektedir. Erkek çocukların %90’ında bu durum kendiliğinden bir yıl içinde geçer. Ancak erişkin erkeklerde, meme kanseri olasılığı hatırlanmalıdır. Ayrıca, jinekomastiye yol açan diğer durumların da bu hastalarda incelenmesi gerekir. Bunlar arasında: Hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, bazı organların kanseri, tiroit bezi hastalıkları, testis hastalıkları, eroin veya benzeri uyuşturucu kullanımı, kilo almak veya kas yapmak için steroid kullanımı, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler sayılabilir. Ameliyat öncesinde kitlenin ultrason ile incelenmesinde yarar vardır. Böylece kitlenin sadece yağ dokusundan oluşup oluşmadığı ortaya konabilir.

Doktorunuza Danışın

Her konuda sorunuzu bize iletebilirsiniz.
* işaretli alanları doldurmanız gerekir.
Ameliyat Süreci
Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Liposuction yapılacak ise her iki meme arasında bir adet 0.5 cm kadar kesi yapılır. Aşırı geniş veya konveks yapılı kişilerde 2 adet 0,5 cm’lik kesi gerekebilir. Buradan vakuma bağlı liposuction kanülleri ile kitle emilerek çıkartılır. Bu durumda çok az ya da hiç iz kalmayacaktır. Eğer meme başı altında düğme şeklinde çok katı bir meme dokusu parçası var ise bazen memenin kahverengi kısmı yanından 2 cm’lik bir kesi ile bu doku çıkarılmalıdır.

Meme dokusunun yağ dokusundan fazla olduğu ve sert olduğu durumlarda klasik liposuction yerine lazer liposuction kullanılabilir.
Ameliyat Sonrası
Ameliyat sonrasında pansuman üzerine baskı amacıyla hemen korse takılır. Korse en az 2 hafta, tercihen 4 hafta takılmalıdır. Liposuction yapıldıysa oluşacak şişlikler ortalama 4 hafta içinde iyileşecektir. Meme derisi göğüs duvarına yapışacaktır.
Ameliyat Riskleri
Asimetri (iki taraf arasında fark), hematom (deri altında kan birikimi), seroma (deri altında sıvı birikimi), meme başı nekrozu (doku çürümesi) ve infeksiyon oluşabilmesi gibi her ameliyatta görülebilecek riskler içerir. Bunları jienekomasti ameliyatında çok düşük olasılıkla görülür. Jinekomasti ameliyatı sonrasında koruyucu olarak antibiyotik kullanılır. Göğüs derisinin yapışması ve oluşacak sıvı toplanmasının azaltılması amacıyla ameliyat sonrası göğüs korsesi kullanılır.
Video Galeri