Çene Estetiği
Çene yapısındaki bozukluklar genelde hasta tarafından net bir şekilde ifade edilemeyen ve genelde burun estetiği için başvuran hastalarda fark edilen ve hastaya anlatılan problemlerdir.

Özellikle profil görüntüde önemli olan burun ve çene uyumu bazen sadece burun estetiğiyle çözülemeyebilir. Çene ucunun geride olması ve kemerli bir burun yapısı “bird face” yani kuş yüzü olarak tanımlanır ve toplumda çok sık görülür. Bu kişilerde sadece burun estetiğiyle durumun düzeltilmeye çalışılması eksik iş olarak sonuçlanır. Çene ucunun olması gerektiği yerde olması ve dikey yüksekliğinin uygun olması orantılı bir yüz açısından önemlidir. Bu oran basitçe şöyle ifade edilir:
 • Saç çizgisinden kaş seviyesine kadar olan kısım: 1/3,
 • Kaş seviyesinden burun alt sınırına kadar olan kısım: 1/3,
 • Burun alt sınırından çene ucuna kadar olan kısım: 1/3 olmalıdır.
 • Bazen yüzdeki tek problem çene ucunun düzeltilmesiyle çözülebilir. Çene ucunun düzeltilmesi kemiğe veya yumuşak dokuya yapılacak müdahalelerle gerçekleşir. Kemiğe yapılan işlemler çene ucu kemiğinin ilerletilmesi veya geriletilmesi şeklindedir. Bazen de çene ucuna yerleştirilecek bir implant ile istenen görüntü elde edilir. İşlem ağız içerisinden veya çene altından gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası ilk hafta bakım ve soğuk uygulama önemlidir. Ameliyata bağlı ödem 3-4 haftada geriler ve problemin çözüldüğü görülür. Tabii ki sonucun son halini alması 3-4. aylarda gerçekleşir.

  Doktorunuza Danışın

  Her konuda sorunuzu bize iletebilirsiniz.
  * işaretli alanları doldurmanız gerekir.
  Video Galeri