Estetik Burun Ameliyatı Nedir?

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti), burundaki kemik, kıkırdak ve bazen de cilt yapısını değiştirerek burnun genel görünümünü yüze uyumlu hale getirme işidir. Estetik burun ameliyatıyla burun belli oranlarda küçültülebilir, kemeri varsa alınabilir, ucu sarkıksa kaldırılabilir, ucu aşırı kalınsa inceltilebilir, burundaki eğrilikler düzeltilebilir, burun ucu aşırı kalkıksa düzeltilebilir, burun sırtı aşırı alçaksa yükseltilebilir.

Burun estetiği ameliyatı için kişinin algılanışını en çok değiştiren ve bunun yanında en zor estetik ameliyat olduğunu söylersek abartmış olmayız. Zor olmasının nedeni burnun estetik yapısının yanında çok önemli fonksiyonlarının da olmasıdır. Burun yüzün ortasındaki en çıkıntılı organ olduğundan yüzün algılanışını ve karakteristiğini belirler. Tanıdığımız insanların yanak, dudak, çene, kulak gibi organlarını görsek hatırlamayız fakat çoğu zaman burun yapılarını hatırlayabiliriz.

Burun estetik bir organ olmasından çok daha önemli olarak nefes alma organıdır. İyi nefes alamayan bir burun kişinin çabuk yorulmasına, sık hastalanmasına, uyku problemlerine, verimsiz uyumasına, yorgun uyanmasına, yediklerinden yeterli tadı alamamasına neden olur.

İyi bir burun hem estetik hem de fonksiyonel açıdan iyi olmalıdır. Bu iki kavram birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Yani daha önceki dönemlerdeki daha sık yapılan hatalardan; aşırı küçültülmüş, burun sırtı aşırı oyulmuş, nefes almada güçlük çeken burunlardan uzak durmaktayız. Sağlıklı bir estetik burun ameliyatında burun belli oranlara getirilir, şekillendirilir, yani amacımız burnu küçültüp, ucunu da sivri bir hale getirmek değildir. Burun sadece profil oluşturma ameliyatı değildir. Yüze önden bakıldığında da kaşlardan gelen eliptik bir şekilde burun ucuna doğru inildikçe kalınlaşmalıdır. İncecik sivri bir burun ucu, aşırı kalkık, önden bakıldığında burun delikleri gözü rahatsız eden burunlar oluşturmamalıdır. Yandan bakıldığında burun ucunun üst dudakla yaptığı açı kadında 95-100 derece olmalıyken, erkekte bu açı 90-95 derece olmalıdır. Yani erkekte burun ucunun fazla kalkık olması istenen bir görüntü değildir, fazla kalkık ve sırtı oyulmuş bir burun erkeğe feminen bir görüntü katar. Kadında burun sırtının burun ucundan 2-3 mm kadar alçak olması çekicidir. Estetik açıdan burun yüze uyumlu olmakla birlikte, kendi içinde de belli oranlara sahip olmalıdır. Yüze bakıldığında yüzden ayrı bir organ gibi, sanki yüze eklenmiş gibi durmamalıdır. Çok klasik biçimde açıklayacak olursak: “iyi bir estetik burun ameliyatı sonunda burnun ameliyatlı olduğu belli olmamalıdır.”

Sık karşılaştığımız bir cümle “bu veya şu burun gibi bir burun istiyorum” cümlesidir. Söylememiz gereken herkesin farklı yüz oranlarına sahip olduğu, farklı anatomik yapılara, farklı cilde sahip olduğudur. Güzel olduğunu düşündüğünüz burun sizin yüzünüze hiç de uyumlu olmayabilir. Bu nedenle burun modeli istemek yerine sizinle birlikte nasıl bir burnun size yakışacağı ve yüzünüzde uyumlu duracağının analizini yapmak durumundayız.

Burun estetiği ameliyatı 4. boyutun olduğu bir ameliyattır. 4. boyut zamandır. Yaptığımız burnun zaman içerisinde şeklinin bozulmaması, istemediğimiz değişikliklerin oluşmaması önemlidir. Uyguladığım teknikte burnun destek yapılarını mümkün oldukça güçlendiriyorum, bu gelecekte de bozulmayan bir burun oluşmasını sağlıyor. Canlı organlar sürekli değişme eğilimindedir, yani ameliyat masasında güzel olan değil gelecekte de güzel olan burun oluşturmak esastır.

Doktorunuza Danışın

Her konuda sorunuzu bize iletebilirsiniz.
* işaretli alanları doldurmanız gerekir.
Açık Teknik mi? Kapalı Teknik mi?

Ameliyatlarımın çok büyük bir bölümünde kapalı(izsiz) teknik uyguluyorum. Kapalı burun estetiği tekniğinde tüm kemik ve kıkırdak yapıları en az açık teknik kadar iyi görülebilir. ‘’Kapalı teknikle burun ameliyatı ,görmeden yapılır ‘’ sadece bir yanılgıdır. Kapalı teknik burun estetiği daha zor bir tekniktir yeni başlayanlar için fakat belli bir aşamadan sonra eskisi kadar zor gelmemeye başlar.

-Kapalı teknik burun estetiği ameliyatında heriki burun deliği arasındaki ciltte kesi yapılmaz, açık teknikte o bölgedeki izden dolayı ameliyat olduğunuzu anlayabilirler, kapalı teknikte iz olmaz.

İz olmamasından çok daha önemli avantajları vardır kapalı tekniğin;
-Cilt ameliyat sonrası daha az ödemlenir.
-Burun ucu hissiyatı daha çabuk gelir.
-Burun ameliyat sonrası 1 yıl olmasına rağmen parlamaz.
-Burun ucu çok sert ve hareketsiz olmaz, burnunuzu silerken, öpüşürken rahat hareket ettirilebilir.

Burun Ameliyatı Riskli Bir Ameliyat mıdır?

Riski olmayan bir ameliyat olduğunu kimse düşünmüyordur elbette. Estetik burun ameliyatlarında asimetri, nefes alma sıkıntısı gibi ikinci ameliyata kadar gidebilecek problemler görülebilir. Etrafınızda ikinci kez hatta üçüncü kez ameliyat olmak zorunda kalmış insanlar mutlaka vardır. Günümüz teknikleriyle ve tecrübeli ellerde bu riskler çok aza inse de risk yoktur denilemez.

Burun Estetiği Ameliyatı ile İstediğim Burun Şeklini Elde Edebilir miyim?
Estetik burun ameliyatıyla çoğu problem düzeltilebilir. Amacımız kusursuzu elde etmek olsa da kusursuz bir burna sahip olmak gibi bir takıntınız varsa bu ameliyatı olmayın derim. Etrafınızda güzel olarak algıladığınız her şeyde kusurlar vardır.

Bu ameliyat dünyanın her yerinde zor, sofistike, hala üzerinde günlerce süren kongreler ve toplantılar düzenlenen bir ameliyattır. Bu ameliyatla sadece daha güzel, yüzünüzle daha uyumlu, ameliyatlı olduğu belli olmayan, sağlıklı nefes alan bir burna sahip olmayı hedeflemelisiniz. Kemik yapıda var olan ciddi asimetriler, burun deliklerinde var olan ciddi asimetriler azalsa da %100 düzeltilemeyebilir. Milimetrik incelemeler ile mutlu olamazsınız. Fark ettiyseniz fotomodeller, ünlüler, sanatçılar tam profilden veya tam karşıdan fotoğraf vermezler, her zaman biraz çapraz bir duruştadırlar. Böylece kusurlar ve asimetriler daha az fark edilir. Çünkü kusursuz yüz ve burun çok azdır. Unutmayın ki cerrah eldeki malzemeyle yemek yapan bir aşçı gibidir. Cilt yapınız, kıkırdak yapınız, kemik yapınız sınırlayıcı olabilir.
Ameliyat Öncesi Neler Yapılmalı?
Hasta ameliyat öncesi doktoruyla tamamıyla anlaşmış, yapılacakları anlamış, riskleri öğrenmiş ve tamamıyla gerçekçi beklentiler içinde olmalıdır. Doktoruna soracağı soruları sormuş ve cevaplarını almış olmalıdır. Unutmayın ki bu ameliyat görünümünüze, hayatınıza olumlu etkileri olmakla beraber hayatınızı tamamen değiştirmeyecektir. Burnunuzun şekliyle beraber yüz hatlarınızdaki güzellik ortaya çıkacak, muhtemelen kendinizi daha çok beğeneceksiniz, çevrenizden olumlu tepkiler alacaksınız. Fakat bunun tüm hayatınızı değiştireceğini düşünmeyin.

Hasta eğer varsa hastalıkları ve kullandığı ilaçlar hakkında doktorunu mutlaka bilgilendirmelidir.

Hasta 1 hafta önceden kanı sulandırıcı (aspirin, coraspin) ilaçlar ve yiyeceklerden (greyfurt, sarımsak) uzak durmalıdır. Sigara kullanıyorsa azaltmalı mümkünse bırakmalıdır.

Ameliyattan önceki gece 12’den sonra yiyecek ve içecek almamalıdır.

Ameliyat sabahı rahat spor kıyafetle gelmelidir. Mümkünse giyip çıkarmada kolaylık olması açısından kıyafetinin üst kısmı önden düğmeli olmalıdır.
Ameliyat Süreci Nasıl, Ameliyat Ne Kadar Sürer, Ameliyat Sonrası Beni Neler Bekliyor?
Ameliyat sabahı ameliyathaneye bir görevli tarafından getirileceksiniz. Ameliyat masasına alındıktan sonra anestezi uzmanı tarafından ilaç ve sıvı verebilmek için kolunuza damar yolu açılacaktır. Gövde ön kısmınıza üç adet “elektrot” adı verilen ve kalp atışlarınızı takip etmeye yarayan bant yapıştırılacaktır. Sağ kolunuza tansiyon aleti bağlanacaktır.

Estetik burun ameliyatını hasta konforu, güvenliği ve ameliyat güvenliği açısından genel anestezi altında yapmayı tercih ediyorum. Tüm bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra uyutulacaksınız ve herhangi bir şey hissetmeyeceksiniz. Ameliyatımız normal şartlar altında 1,5-2 saat sürecektir. Uyandığınızda tam olarak kendinize gelmeniz için uyandırma odasında bir sure bekletildikten sonra servisteki hasta odanıza alınacaksınız.

Estetik burun ameliyatı sonrası burnunuzda rahatsızlık hissi olacaktır, fakat şiddetli ağrı olmamaktadır. Ameliyat sonrası 15 dakika aralıklarla burun çevresine ve göz etrafına uygulanacak buz uygulamasının şişlikleri ve morlukları azaltıcı etkisi vardır. Buz uygulamasının ilk 2 günden sonra etkisi azalacaktır ve uygulanması gerekmez. Ameliyat sonrası 1 hafta kadar nezle olmuşsunuz gibi hissedeceksiniz. İlk 3-4 gün hafif bir boğaz ağrısı olabilir, bunun nedeni ameliyat sırasında nefes almanızı sağlayan cihazdan kaynaklanmaktadır.

Ameliyat sonrası odanıza alındığınızda yatmalısınız ve 4 saat kadar ayağa kalkmamalısınız. Bu sure sonunda öncelikle yatakta oturur pozisyona gelip, ayaklarınızı yataktan aşağı sarkıtarak 10 dakika beklemelisiniz, daha sonra yanınızda size yardımcı olabilecek biri varken ayağa kalkmalısınız. Bunun sebebi genel anestezi alan hastaların ilk ayağa kalkışlarında tansiyon düşüklüğü yaşayabilmeleridir. Ameliyat sonrası ilk 4 saat yiyecek ve içecek almamalısınız. 4 saatten sonra hafif gıdalarla başlamalısınız.

Ameliyatın ertesi günü taburcu edileceksiniz, size kullanmanız gereken antibiyotik tablet ve gerektiğinde kullanmak üzere ağrı kesici tablet reçete edilecektir. Bu ilaçlardan çok daha önemli olan kullanmanız gereken tuzlu su yani size reçete edeceğimiz okyanus suyudur. Bu sprey günde 5-6 kez her iki burun deliğinden burun içine sıkılmalıdır. Burun içerisinin nemli kalarak daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Burun içi splintler çıkarıldıktan sonra bepanten solüsyon da her iki burun deliğinden günde 3 kez sıkılarak iyileşme hızlandırılacaktır. Bu ilk bir haftalık dönemde ve sonrasında burun deliklerinde biriken kan pıhtılarını su ile ıslatılmış kulak temizleme çöpü ile temizlemeniz uygundur.

Ameliyat sonrası ilk bir kaç günde burun deliklerinden pembemsi bir sıvı akışı normaldir ve meydana geldikçe temiz bir kâğıt mendille silmenizde sakınca yoktur. Ameliyat sonrası ilk bir haftayı evinizde istirahat ederek geçirmenizde fayda vardır. Bulunduğunuz ortam aşırı sıcak veya aşırı soğuk olmamalıdır. İşe gitmeniz ve hafif fiziksel aktivitelerde bulunmanız 1. haftadan sonra uygun olacaktır. Eğer hafif gözlük kullanıyorsanız 1. aydan itibaren kullanmanız uygun olacaktır.

Burun içindeki, eğer ameliyatınızda kullanılmışsa, plastik splintler 4.-5. günlerde çıkarılacaktır. Burun dışındaki bant ve plastik atel 6.-7. günlerde çıkarılacaktır. Burun dışındaki atel çıktığında ödemli yani şiş bir burunla karşılaşacaksınız, ödem zaman içersinde çözülecektir. İlk bir aylık süre içinde üst dudağınızı hareket ettirirken zorlanmanız normaldir, yakınlarınız size gülüşünüzün değiştiğini söyleyecektir ve genellikle 1. ayın sonuna doğru bu durum ortadan kalkar. 1. ay sonunda genellikle ödemin %60-70 çözüldüğü görülür, yani bu dönemde burnunuzu beğenmeye başlarsınız. Fakat bilindiği üzere ödemin tamamen gerilemesi ve burnun son şeklini alması ve yumuşaması 6 ay 1 yılı bulacaktır. Burun ucunda oluşan uyuşukluk da bu dönemde geriler.
Video Galeri