Botoks
Cilt, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kimi daha erken, kimileri ise daha geç yaşlanma belirtileri göstermektedir. Kırışıklıklar her ne kadar bakınca bir gibi görünse de oluşum şekline göre yüz mimikleriyle oluşan kırışıklıklar (alın ve göz çevresindeki) ve yerçekimi ve cildin sarkmasından ortaya çıkan kırışıklıklar (ağız çevresindeki deri kıvrımları) olarak değerlendirilmektedir. Kırışıklığın yerine ve türüne göre değişik yöntemler uygulanmaktadır.

Alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar yaşlı bir yüz, kaşlar arasındaki kırışıklıklar ise kızgın bir yüz ifadesi vermektedir. Estetik uzmanları tarafından uygulanan botoks ve dolgu yöntemleriyle kısa bir işlem sonrasında kırışıklıkların azalmasını sağlamak mümkün olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre uygulamadan 3-7 gün sonra kırışıklıklar üzerinde etki göstermeye başlar ve 4-6 ay arası devam eder.

Gözenekleri küçük olan, kırışık olmayan pürüzsüz, lekesiz ve diri görünümlü deri sağlıklı bir deridir. Kırışıklıkların hepsini tedavi eden bir yöntem yoktur. Kırışıklığın yerine ve türüne göre değişik yöntemler uygulanmaktadır. Uygulanan yöntemler kimyasal soyma (peeling), mekanik soyma (dermabrazyon-mikrodermabrazyon), lazer, plazmalite tedavisi, botox, sentetik veya doğal dolgu maddeleridir.

Cildin daha sağlıklı ve genç görünmesi için, cilt üzerindeki kabarıklıklar giderilmeli (dermabrazyon, peeling, lazer), çöküntüler giderilmeli (dolgu enjeksiyonları), mimik kaslarının kasılmaları engellenmeli ya da minimuma indirilmelidir (botoks). Bu nedenle bu yöntemler çoğu kez kombine edilerek kullanılmaktadır. Botoks uygulanacak hasta bütün soru ve kaygılarını cerrahıyla paylaşmalı, risklerini öğrenmelidir.

Doktorunuza Danışın

Her konuda sorunuzu bize iletebilirsiniz.
* işaretli alanları doldurmanız gerekir.
Mimik hareketlerinin sık sık tekrarlanması sonucu ciltte oluşan çizgilenmeler kalıcı hale gelip kırışıklıkları oluşturur. En sık görüldüğü yerler alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresindir. Alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar yaşlı bir yüz, kaşlar arasındaki kırışıklıklar ise kızgın bir yüz ifadesi verir. Bu kırışıklıklar kişiden kişiye değişirken, güneşe maruz kalma, mimik kaslarını kullanma sıklığı, yaş ve cinsiyete göre değişmektedir.
Botoks kimileri tarafından yılan zehri olarak yanlış bilinse de, aslında Clostridium Botulinum adlı bakteriden üretilen bir çeşit toksindir. Bu toksin sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinir iletimini durdurmaktadır. Bu da sinirin hükmettiği organların fonksiyonlarını azaltmakta ya da durdurmaktadır. Botoks aslında ticari bir marka olup, ilk kullanıldığı için halk arasında bu toksinin adı olarak kalmıştır.
Botoks mimik kaslarının hareketlerinden kaynaklanan kırışıklıkların düzeltilmesinde ve fazla terlemenin azaltılmasında kullanılmaktadır. Kaslardaki hareketlerin azalmasıyla kasın üzerindeki derideki kırışıklık azalmakta ve yüz ifadesi daha iyi bir hal almaktadır. Ter bezlerinde ise sinir uçlarının ter bezlerini uyarmasını engellemekte ve böylece terlemeyi azaltmaktadır. En çok terleyen yerler koltuk altı ve avuç içleridir. Terleme ve dolayısıyla ter kokusu botoks uygulaması sonrası ortadan kalkmaktadır.

Botoks dozu çok küçük miktarlarda olduğundan dikkatlice ayarlanmalıdır. Yüzde mimik kaslarının yoğun olduğu yerlere işaretlenerek, terlemede ise hemen cilt altına yapılmalıdır. Uygulamadan 3-7 gün sonra etki göstermeye başlar ve 4-6 ay arası devam eder. Terlemede ise daha uzun etkilidir. Tekrarlanarak uygulamadan randımanlı sonuçlar alınabilir. Eğitim almadan uygulanacak bir ilaç değildir. Yanlış uygulamalar sonucu etkisini tam gösteremeyebilir ya da göz kapağı düşüklüğü, ağızdan yiyeceklerin dökülmesi veya yüzde iki taraf arasında farklılık gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Uygulama esnasında ağrı hissedilebilir. İğne deliklerinin çevresinde şişlik, kızarıklık ya da morarma oluşabilir, ancak ertesi güne kadar geçer. Buz uygulaması bu rahatsızlıkları azaltacaktır. Uygulamadan 4 saat sonra yüz yıkanabilir, makyaj yapılabilir ya da yatılabilir. İki gün süreyle botoks uygulanan yerlere masaj yapılmamalıdır. Ağır hareketler yapılmamalıdır.
Video Galeri